▼ Indhold
▼ Din mening
I kommission for
Makadam förlag
I forbindelse med 250-året for Holbergs død udgiver Centrum for Danmarksstudier ved Lunds Universitet (Makadam Förlag) antologien Holberg i Norden.
Bidragene i Holberg i Norden giver en almen introduktion til Ludvig Holbergs liv og forfatterskab, men bogen behandler også Holbergs rige produktion og kulturhistoriske betydning udfra en række forskellige vinkler.
De mere kendte værker, som komedierne (særligt Jeppe på Bjerget) og andre skønlitterære værker (Niels Klims underjordiske rejse og Peder Paars), belyses på en ny måde. Bogen indeholder desuden studier af Holbergs spændende, men idag næsten glemte arbejde med historie, naturret og musik. Holberg i Norden fører også læseren ind i mere principielle diskussioner, bl.a. omkring Holberg og oplysningstiden.
Bogens sytten artikler er skrevet af tre forskergenerationer fra henholdvis Sverige, Danmark, Norge og Letland.
Holberg i Norden udkommer på det svenske forlag Makadam som bind 5 i serien Centrum for Danmarksstudier, der redigeres af Hanne Sanders (Lunds Universitet).
Bogen distribueres i Danmark af Museum Tusculanums Forlag.
Indhold
Et udsnit af bogens indhold:
Thomas Bredsdorff: Holberg i oplysningen - Oplysningen i Holberg
Ditlev Tamm: Holberg og naturretten
Mads Julius Elf: Appetit, aversion og oplyst - Tilfældighedsroman à la Paars fra Holberg til Rifbjerg
Marianne Stidsen: Samtale eller enetale - Oplysningen i det 21. århundrede
Frode Thorsen: Musikeren Ludvig Holberg
Gunnar Sivertsen: Om Jeppe paa biergets tidlige resepsjonshistorie
Peter Christensen Teilmann: Holbergs Jeppe – En gammel traver på nye sceniske vildspor.
Indlæg offentliggøres med navn og e-mail. Forlaget forbeholder sig ret til at redigere og udelade indlæg.
|