Mange af de fænomener, vi i vores vanetænkning opfatter som natur, er moderne ideologiske konstruktioner. Den franske filosof Michel Foucault viser hvordan sindssygdom, kriminalitet og seksualitet alt sammen er historiske forestillinger, der foregiver at vise hen til noget essentielt, men i virkeligheden fungerer som spændetrøjer i komplicerede sammenhænge som "magtviden", der omgærder det moderne menneske.
Det tomme menneske er den første samlede introduktion på dansk til Foucaults forfatterskab og fører os igennem det videnskabsarkæologiske arbejde til en kritisk erkendelse af, hvad mennesket ikke er - som sådant, som natur.
Går man de herskende forestillinger om menneskets natur efter i sømmene og graver ned for at finde de dybeste lag, finder man intet. Menneskets væsen eller natur er at ligne med et løg, hvis kerne man vil finde ind til ved at skrælle det.
Dag Heede er mag.art., ph.d. og lektor i litteraturvidenskab på Syddansk Universitet.
Vores hjemmeside er desværre midlertidigt utilgængelig.
Our website is unfortunately not available at the moment.
Vi er i gang med lidt forårsrengøring og opdatering. Derfor er vores hjemmeside ikke tilgængelig lige nu.
Vi har alle praktiske grise og alfer på opgaven, og vi håber på snart at være tilbage. Vi beklager ulejligheden.
We’re taking advantage of the warm weather and getting some spring cleaning and general updates done. That means our website is not available just now.
Don’t worry, though – we’ve got all our technicians, hamsters and fairies on the job, and we should be back with you again soon. In the meantime, we apologise for the inconvenience.
Pressen skrev
"Heede har skrevet en liten behändig bok som fyller sit syfte. Stilen är
ledig och presentationerna av Foucaults verk är både informative och
originella."
- Roddy Nilsson, Historisk tidskrift, Stockholm
Dag Heede har i en programrække, sendt mellem 30. maj og 12. juni 2015, på
Den2Radio talt
om Foucault. Hør den første udsendelse, hvor Dag Heede taler om Foucaults
forfatterskab, magtens forskellige ansigter, og hvordan individet bliver til
i mødet med magten, her og andet
program, hvori Dag Heede fortæller om Seksualitetens historie, her